یک خمیردندان خوب و مناسب، دهان شما را خنک و خوشبو می‌کند و باعث می‌شود دندان‌هایتان تمیز و زیبا به‌نظر برسند. پس در اینجا انتخاب مناسب هم اهمیت دارد. درواقع، خمیردندان، خمیری است که ماده ساینده دارد.

میزان این ماده در انواع مختلف خمیردندان‌ها متفاوت است. برای مثال، خمیر دندان‌هایی که خاصیت سفیدکنندگی دارند، حاوی مقدار بیشتری ماده ساینده هستند، به همین دلیل، مصرف روزانه آنها توسط دندانپزشکان توصیه نمی‌شود. دلیلش هم این است که این خمیردندان‌ها باعث ازبین‌رفتن مینای دندان شده و حساسیت دندان‌ها را نسبت به محرک‌های حرارتی افزایش می‌دهد، در نتیجه، ممکن است با استفاده مداوم از این خمیر دندان‌ها، دندان‌های براق و درخشنده‌ای داشته باشید، اما با این کار به پوسیدگی سریع‌تر دندان‌های خود کمک کرده‌اید.
پس اگر خمیردندان سفیدکننده می‌خرید، یادتان باشد که فقط باید 2بار در هفته از آن استفاده کنید. در فرمولاسیون بعضی از خمیردندان‌ها برای بهترشدن مزه آن، از مواد قندی استفاده می‌شود که این قندها با باقی‌ماندن در لابه‌لای دندان‌ها و شست‌وشوی ناکافی، باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند. بنابراین مشخصه دیگر خمیردندان خوب این است که فاقد هرگونه شکر یا به عبارتی Sugar Free باشد.

خمیر دندان
این را هم بدانید که اغلب خمیردندان‌های ژله‌ای، حداقل ماده سابنده را دارند. اگر دلتان می‌خواهد که پس از مسواک‌زدن دهان شما خیلی خنک و تازه شود احتمالا خمیردندان‌های نعنایی را انتخاب می‌کنید اما این نوع خمیردندان معمولا تند است و در طولانی‌مدت روی دندان تاثیر می‌گذارد. گاهی انواع ملایم‌تری را هم انتخاب کنید.

اگر دندان‌هایتان خیلی حساس است
برای افرادی که دندان‌های حساس دارند، علاوه بر مسواک، خمیردندان‌های ویژه‌ای هم وجود دارد. اگر هنگام نوشیدن آب سرد، دردی کوتاه و عمیق در دندان شما ایجاد شود یعنی دندان‌هایتان حساس است. البته به شرطی که هیچ نوع پوسیدگی‌ای در دندان‌هایتان نباشد. بهتر است که این خمیردندان‌ها با تجویز دندانپزشک 2 – 1بار در هفته مصرف شود چون استفاده مداومشان ضروری نیست.

خمیردندانی برای سیگاری‌ها
سیگارکشیدن مداوم باعث زردشدن و جرم‌گرفتن دندان‌ها می‌شود. بنابراین تولیدکنندگان محصولی را روانه بازار کرده‌اند تا این مشکل سیگاری‌ها را حل کند. درواقع، این خمیردندان‌ها ماده سابنده زیادی دارند که به سفیدشدن دندان‌ها کمک می‌کند؛ بنابراین مصرف روزانه آنها مناسب نیست و باید فقط هفته‌ای 2‌بار مصرف شوند.      منبع.. دکتر نورا سلیمانی

/ 0 نظر / 3 بازدید