مطالعه ای که توسط دانشگاه کینگز لندن بر روی 340 داوطلب صورت گرفته، نشان داده است که آنهایی که در معرض عطر روغن اسطوقدوس قرار گرفته بودند کمتر از دندانپزشکی واهمه داشته اند.

تمام بیمارانی که تحت مطالعه قرار گرفته بودند قرار دندانپزشک داشته اند.

میزان اضطراب نیمی از آنها که برای چهار هفته به دفعات عطر اسطوقدوس استشمام کرده بودند کمتر از نیم دیگر بود.

بنا به تحقیق دانشگاه کینگز لندن میزان اضطراب آنهایی که عطر روغن اسطوقدوس استشمام نکرده بودند 10 ممیز هفت بود در حالی که این میزان در میان کسانی که عطر این گیاه را استشمام کرده بودند هفت ممیز چهار بوده است.

اما در کنفرانس "جامعه روانشناسی بریتانیا" گفته شد که عطر اسطوقدوس تاثیر چندانی در کمتر شدن وحشت این دواطلبان درباره مراجعات بعدی آنها به مطب دندانپزشکی نداشته است.

درمان "هنگام مراجعه"

متاکسیا کریتسیدیما، که این تحقیق را هدایت می کرده است، گفت: "شمار قابل توجهی از مردم از رفتن به دندانپزشک اجتناب می کنند چون از درمان دندانپزشکی هراس دارند و این وضعیت هزینه گزافی برای بهداشت دندان آنها در پی دارد."

او گفت: "اضطراب این دست از بیماران نه تنها برای آنها بلکه برای دندانپزشک نیز تنش زاست. کار کردن در شرایط بالقوه پرتنش ممکن است عملکرد دندانپزشک را ضعیف کند و همچنین باعث افزایش دفعات مراجعه شود. به همین دلیل یافتن راهی که اضطراب بیمار دندانپزشکی را کاهش دهد واقعا مهم است."

دکتر کولا آسیماکوپولو، دیگر عضو گروه دانشگاه گینگز لندن، افزود: "تفاوتی که در میزان اضطراب داوطلبان دیده شده چشمگیر است. کاهش اضطراب در همه داوطلبانی که عطر اسطوقدوس استشمام کرده بودند - بدون توجه به نوع درمانی که نیاز داشته اند - مشاهده شد."

خانم آسیماکوپولو گفت: "یافته های ما نشان می دهد که از عطر روغن گیاه اسطوقدوس می توان به عنوان وسیله ای برای کاهش اضطراب بیماران استفاده کرد و این کار را می توان هنگام مراجعه آنها به مطب دندانپزشک و زمانی که در اتاق انتظار نشسته اند، انجام داد."

دندانپزشکان می گویند که هیپنوتیزم و نه روغن های معطر برای آرام کردن اعصاب مراجعان موثر است.

یکی از سخنگویان انجمن دندانپزشکان بریتانیا گفت: "دندانپزشکان از روش های مختلف برای آرام کردن بیماران مضطرب استفاده می کنند؛ برخی از متخصصان از روش هیپنوتیزم یا مشاوره استفاده می کنند اما من تاکنون نشنیده ام که کسی از عطر روغن اسطوقدوس استفاده کرده باشد."

 

/ 1 نظر / 11 بازدید
حامد

سلام حالا چرا ميگي دانشگاه فرح ؟ خيلي افتخار داره يا به اين اسم مشهوره ؟ يا فكر ميكني ارزش ليسانست ميره بالا ؟[قهر]