چقدر در معرض خطر ابتلا به بیماری های لثه قرار دارید. کافی است دور پاسخ های موردنظرتان که امتیازش در مقابل هر گزینه آمده است، خط بکشید و در پایان امتیازتان را محاسبه کنید.

۱. شما چند سال دارید؟

 

الف) کمتر از ۴۰ سال (۰)

ب) بین ۴۰ تا ۶۵ سال (۱)

 

ج) بیشتر از ۶۵ سال (۲)

▪ با افزایش سن، احتمال ابتلا به بیماری های لثه بیشتر می شود و در سنین بالاتر، حفظ سلامت لثه به تلاش بیشتری نیاز دارد.

 

 

۲. زن هستید یا مرد؟

الف) مرد (۰)

 

ب) زن (۱)

▪ نتایج پژوهش ها نشان می دهد تفاوت های ژنتیکی میان زن و مرد، می تواند خطر ابتلا به بیماری های ژنتیکی را در دو جنس تغییر دهد. با وجودی که زنان معمولا بیشتر از مردان به سلامت دهان و دندان خود اهمیت می دهند، اما نوسانات هورمونی در طول زندگی آنها بسیاری از بخش های بدن، از جمله لثه هایشان را تحت تاثیر قرار می دهد و همین باعث می شود بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های لثه قرار گیرند.

 

 

۳. آیا تا به حال پیش آمده که از لثه تان خون بیاید؟

الف) خیر (۰)

 

ب) بله (۱)

▪ خونریزی لثه می تواند نشانه بیماری های لثه باشد. تصور کنید لثه شما مانند پوست دستتان است. اگر هر بار موقع شستن دست ها، ببینید از پوست آنها خون می آید، حتما به وجود بیماری شک می کنید. البته اگر سیگاری باشید، ممکن است لثه هایتان حتی با وجود بیماری، خونریزی نداشته باشند.

 

 

۴. آیا دندان های شما لق شده اند؟

الف) خیر (۰)

 

ب) نمی دانم (۱)

ج) بله (۳)

 

▪ وجود عفونت و التهاب در لثه ها، باعث می شود اتصال دندان به لثه و استخوان زیر آن سست شود و اگر این بیماری زیاد طول بکشد، باعث لق شدن دندان ها خواهد شد.

 

۵. آیا لثه های شما عقب رفته یا دندان هایتان به نظر درازتر از قبل می آیند؟

 

الف) خیر (۰)

ب) نمی دانم (۱)

 

ج) بله (۲)

▪ عقب رفتن لثه ها که باعث می شود طول بیشتری از دندان ها دیده شود، می تواند یکی از علایم هشدار دهنده در مورد ابتلا به بیماری های لثه ای باشد.

 

 

۶. آیا شما سیگار یا قلیان می کشید؟

الف) خیر (۰)

 

ب) بله (۱)

▪ مطالعه ها نشان می دهند کشیدن سیگار یکی از مهم ترین عوامل خطرساز برای ابتلا به بیماری های لثه و پیشرفت سریع این بیماری هاست.

 

 

۷. آیا در ۲ سال گذشته به دندان پزشک مراجعه کرده اید؟

الف) بله (۰)

 

ب) یادم نمی آید (۱)

ج) خیر (۲)

 

▪ مسواک زدن منظم و نخ کشیدن روزانه می تواند احتمال تشکیل جرم های دندانی را تا حد زیادی کاهش دهد اما آن را به صفر نمی رساند، بنابراین لازم است هر ۶ ماه یکبار به دندان پزشک مراجعه کنید تا اگر نیاز به جرمگیری بود، جاهایی که با مسواک و نخ دندان تمیز نمی شوند، با جرمگیری کاملا پاک شوند.

 

۸. هرچند وقت یکبار نخ می کشید؟

 

الف) هر روز (۰)

ب) هفته ای یک بار (۱)

 

ج) دیرتر از هفته ای یک بار (۲)

▪ نخ کشیدن هم به اندازه مسواک زدن اهمیت دارد. جالب است بدانید اغلب پوسیدگی های دندان ها از فضاهای بین دندانی شروع می شوند. یعنی همان جایی که مسواک قادر به تمیز کردنشان نیست و باید با نخ دندان تمیز شوند.

 

 

۹. آیا شما به بیماری قلبی، دیابت یا پوکی استخوان مبتلا هستید یا در زندگی استرس زیادی دارید؟

الف) خیر (۰)

 

ب) نمی دانم (۱)

ج) بله (۱)

 

▪ هر روز مطالعه های بیشتری ارتباط این بیماری ها را با بیماری های لثه نشان می دهند. در واقع باکتری هایی که در لثه بیماری ایجاد می کنند، می توانند وارد جریان خون شوند و از این راه به سایر قسمت های بدن برسند و به آنها نیز آسیب بزنند.

 

۱۰. آیا تا به حال دندان پزشک به شما گفته دچار مشکلات لثه نظیر عفونت یا التهاب لثه هستید؟

 

الف) خیر (۰)

ب) به یاد نمی آورم (۱)

 

ج) بله (۲)

▪ پژوهش های جدید نشان داده اند اگر سابقه ابتلا به بیماری های لثه را داشته باشید، ۶ برابر بیشتر در معرض ابتلای مجدد به این مشکلات خواهید بود.

 

 

۱۱. آیا در بزرگسالی دندانی را به دلیل مشکلات لثه کشیده اید؟

الف) خیر (۰)

 

ب) بله (۲)

▪ البته کشیدن دندان عقل، کشیدن دندان به دلیل انجام ارتودنسی یا دندانی که به دلیل ضربه یا شکستگی کشیده شده است، شامل سوال بالا نمی شود.

 

 

۱۲. آیا کسی از اعضای خانواده شما سابقه ابتلا به بیماری لثه داشته است؟

الف) خیر (۰)

 

ب) بله (۲)

▪ پژوهشگران می گویند باکتری هایی که باعث ابتلا به بیماری های لثه می شوند، می توانند از طریق بزاق دهان به دیگران منتقل شوند. به همین دلیل در خانواده ای که یک فرد دچار بیماری لثه است، احتمال ابتلای سایر اعضا نیز وجود دارد. نتایج تحقیقات نشان داده اند حدود ۳۰ درصد از کل مردم، از نظر ژنتیکی بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های لثه هستند. آنها با وجود مراقبت شدید دهان و دندان و حتی با رعایت کامل اصول بهداشتی، باز هم ۶ برابر بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به بیماری های لثه قرار دارند.

 

/ 0 نظر / 29 بازدید