جوانه‌های دندان شیری در ماه‌های اول بارداری و دوران جنینی تشکیل می‌شود و معمولا در 9 ماهگی (بعد از تولد) در محیط و حفره دهان نمایان می‌شود.

http://www.brucelburnsdds.com/images/baby%20mirror.gifتعداد دندان‌های شیری را 20 عدد

معمولا تا سن 24 ماهگی، تمامی این دندان‌ها در محیط دهان می‌رویند. این دندانپزشک کودک اهمیت دندان‌های شیری را در 4 بعد تغذیه، تکلم، سلامت روحی و روانی و حفظ فضای دندان‌های دائمی عنوان کرده و می‌گوید: با رویش دندان‌های شیری از 9 ماهگی تا 24 ماهگی، کودک می‌تواند با تکمیل رژیم غذایی و خوردن غذاهای سخت‌تر و جایگزینی آنها به‌جای شیر و غذاهای نرم، علا‌وه بر رشد به تقویت و شکل‌گیری عضلات صورت خود کمک کند.

 فقدان دندان‌های کرسی برای جویدن و دندان‌های ثنایا (دندان‌های پیشین)‌ برای بریدن تاثیر منفی بسزایی بر تغذیه صحیح و در نتیجه رشد کودک خواهد گذاشت.

 چنانچه دقت شود، تلفظ حروف بعد از ادای اصوات که در ماه‌های اول تولد، کودک ابراز می‌کند، با رویش دندان‌ها و قرار گرفتن زبان در محل ادای صحیح حروف شروع می‌شود و فقدان هر کدام از دندان‌ها، این روند را دچار اشکال کرده که در نهایت به علت ایجاد عادات ناصحیح، تکلم و تلفظ درست را مختل می‌کند.

http://www.perfect-baby-names.com/image-files/baby_face8.gif تاثیر سلامت روحی و روانی کودک

نازیبایی کودک به علت از دست دادن دندان‌های شیری یا ظاهر ناپسند آن به علت پوسیدگی‌های فراوان، همواره از مواردی است که کودک را در جمع‌های کودکانه خود مورد آزار قرار داده و عدم اعتماد به نفس آن در حرف زدن، خندیدن و همچنین استهزاء توسط همکلاسی‌ها و همسالان، از مواردی است که باعث رنجش خاطر کودکان شده و گاهی در سنین بالا نیز تاثیرات خود را باقی می‌گذارد.

یکی از مهم‌ترین علل ارزش حفظ دندان‌‌های شیری، حفظ فضای دندان‌های دائمی توسط دندان‌های شیری است، چرا که در زیر هر دندان شیری، جوانه یک دندان دائمی وجود دارد که به صورت طبیعی سیر رویش خود را انجام داده و در سن تعیین شده، با لق شدن و افتادن، دندان دائمی در محل خود در فک نمایان می‌شود.

http://www.sweetpeasandstilettos.com/wp/wp-content/uploads/toothtissues.gifقوانین حرکت دندان‌ها در دو جهت جلو و مقابل

چنانچه دندان شیری زودتر از حد مقرر خود از دست برود، حرکات مزبور باعث می‌شود دندان‌های دیگر به سمت دندان کشیده شده، حرکت کنند و علاوه بر ایجاد اختلال در عمل جویدن، باعث به هم خوردن نظم و ترتیب دندان‌ها شود که این اتفاق منجر به درمان ارتودنسی می‌شود که علی‌رغم دوره طولانی و پرزحمت آن برای کودک، پدر و مادر را نیز متحمل هزینه درمان بالایی می‌کند.

قدر دندان‌های شیری را بدانید
 مهم‌ترین علت از‌دست دادن دندان‌های شیری، پوسیدگی دندان‌ها است که بر اثر بهداشت ضعیف، تغذیه ناصحیح و عدم مراجعه به موقع به دندانپزشک متخصص کودک است.

 یکی از علل مهم در از دست دادن زودهنگام دندان‌های شیری، سندرمی است با نام سندرم شیشه شیر که برعکس نام آن الزامی به ابتلا آن توسط شیشه شیر وجود ندارد و خوردن شیر به هنگام خواب و عدم پاک‌شدن آن به صورت معمول، باعث می‌شود ماده مغذی‌ای مانند شیر سطح تمام دندان‌ها را فرابگیرد و با ایجاد محیطی گرم و مرطوب در دهان کودک، شیر سریعا تخمیر شده و تمامی دندان‌ها را دچار پوسیدگی می‌کند.

 یکی دیگر از علل پوسیدگی دندان‌ها، قطره آهن است که به علت وجود یون آهن قابلیت ترکیب با کلسیم موجود در سطح مینا شده و با اکسیده شدن این ترکیب (به علت وجود رطوبت بزاق)‌ مینا دچار تخریب شده و پوسیدگی‌های وسیع به وجود می‌آید.

http://www.about-down-syndrome.com/images/cleanbabyteeth.gifتوصیه‌های دندانی

آشنا کردن کودک به صورت بازی با مسواک و خمیردندان و رعایت نکات بهداشت دهان و به‌صورت عادتی درآوردن آن با مشوق‌های خاص به کودک می‌آموزد که چگونه باید از سلامت دهان محافظت کرد.

 با حذف یا به‌حداقل رساندن مواد قندی (بخصوص از نوع چسبنده)‌ و کاستن میان‌وعده‌های بی‌ارزشی همچون پفک، نوشابه‌های گازدار و پرقند، می‌توان از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری کرد، استفاده از فلوراید را زیر نظر پزشک متخصص، در جهت عدم بروز
http://www.baby-clipart.net/pics/feeding_baby.gifپوسیدگی‌های دندانی، مفید است.

/ 0 نظر / 10 بازدید