فلسفه نامگذارى دندان عقل (مولر سوم یا دندان 8)، برخلاف اسم  آن، هیچ ارتباطى با عقل در مغز ندارد و فقط مربوط به زمان رویش این دندان  است. این دندان آخرین دندانی است که رویش کرده و بطور نرمال محدوده سنی  رویش این دندان 24 – 17 سالگی است و ظاهرا چون در این سن عقل و خرد نیز  بلوغ پیدا میکنند، به این دندان، دندان عقل یا (wisdom tooth) میگویند!

در زبان ترکی، اسم  دندان 8 مستقیما به زمان رویش آن اشاره میکند "دندان 20 سالگی" یا 20 yaş dişi. در کره، این  دندان به نام "دندان عشق" (Sarangni) خوانده  میشود که اشاره به زمان جوانی و اولین دردهای عاشق شدن میکند. در فرهنگ  ژاپن، به این دندان Oyashirazu میگویند که به  معنی "ناشناخته برای والدین" است و از آنجا گرفته شده است که رویش آن بعد  از زمانی است که فرزند از خانواده رفته است.

جالب است بدانید که انسانهای  اولیه علاوه بر دندان عقل امروزی، در پشت این دندان دندان دیگری نیز داشته  (مولر چهارم) و آنها بجای 32 دندان، 36 دندان داشتند! در طی گذشت زمان به  علت تغییر رژیم غذایی، کوچک شدن استخوان فک و عدم نیاز به این دندان،  امروزه دیگر شاهد این دندانها نیستیم. البته چنین اتفاقی کم کم برای دندان  عقل (مولر سوم) نیز در حال افتادن است. چه بسا در بعضی افراد این دندان کج  در آمده و یا در بعضی دیگر هیچگاه رویش نکرده و در استخوان فک نهفته باقی  خواهد ماند و در یا بعضی افراد این دندان اصلا وجود نداشته که رویش پیدا  کند.

امروزه معمولا به علت مشکلاتی که  دندان 8 برای سایر دندانها پیش می آورد و نیز کاهش کارایى این دندان،  توصیه دندانپزشکان بر این است که این دندان کشیده شده و از دهان خارج شود  (البته نه در تمام افراد، بلکه بنا به تشخیص و صلاح دید دندانپزشک).

جوانه دندان عقل از ۹ سالگی در فک پایین و بالا وجود دارد، از ۱۴ و ۱۵ سالگی شروع به جوانه زدن  کرده و ممکن است تا ۲۵ سالگی رویش آن ادامه پیدا کند. رویش این دندانها ممکن است  بصورت نرمال یعنی عمودی، و غیر نرمال یعنی افقی یا زاویه دار باشد. همچنین  رویش ممکن است بصورت کامل یا نیمه روئیده و یا نهفته باشد. منظوور از دندان  نهفته، دندانی است که عملا در استخوان فک وجود داشته اما قدرت رویش را  نداشته باشد.

مشکلاتی که این دندان  ممکن است برای شما ایجاد کند و شما را مجبور به کشیدن آن کند بطور خلاصه  چنین است:

1-  شاید یکی از  مهمترین دلایل کشیدن این دندان مظلوم، کج در آمدن آن (رویش نابجا یا ectopic eruption) باشد. و همین  دلیل کافی است که این دندان از کلکسیون دندانی شما خارج شود. رویش های  زاویه دار و افقی در این دسته قرار میگیرند که البته این رویش نابجا و در مسیر نامناسب، مشکلات بسیاری  را ایحاد میکند. به عنوان مثال گیر کردن غذا بین این دندان و دندان جلویی و  عدم توانایی در ت

/ 0 نظر / 12 بازدید