اثرات چای در برطرف کردن بوی بد دهان اثرات چای در برطرف کردن بوی بد دهان

یک فنجان چای روح و روان را گرم کرده ، نفس شما را تازه کرده و حتی با عفونت ها مقابله می کند . اخیراً در دو مطالعه اثرات مفید چای بر روی سلامتی نشان داده شده است .

در مطالعه اول عصاره چای سبز با انواع متعدد و مختلف باکتریها از جمله انواعی که باعث گلودرد و فساد دندان می شوند مخلوط شد و مشخص شد که چای سبز رشد باکتریها را مهار می کند .

در حقیقت همین مطالعه نشان داد که چای سبز همچنین با از بین بردن باکتریها به خمیردندان و دهان شویه کمک می کند تا بر ضد ویروس ها عمل کنند . خمیردندان یا دهان شویه به تنهائی اثر کمی در مقابله با ویروس ها دارد ولی با افزودن عصاره چای سبز باکتریها تقریباً نابود می شوند و سپس خمیردندان قادر به مقابله با ویروس ها خواهد بود .

ماده مفید و موثر موجود در چای چیست؟

چای دارای انواع پلی فنل است که آنتی اکسیدانهائی هستند که سلولهای انسان را از صدمه محافظت می کنند . فلاونیدها گروهی از پلی فنل ها هستند که بطور طبیعی در چای وجود دارند . به نظر می رسد سطوح بالای این پلی فنل ها در بدن می تواند علاوه بر ویروسها با سرطانهای لوزالمعده ، کولون ، مثانه ، پروستات و سینه نیز مقابله کند .

در مطالعه دوم ،‌ یعنی مطالعه در مورد بوی بد دهان عصاره های چای سیاه با سه گونه باکتری که عامل بوی بد دهان هستند در ظروف آزمایشگاهی برای ۴۸ ساعت ترکیب شد . نتایج حاصله با ظرف حاوی فقط باکتری مقایسه شد .

در تمام موارد پلی فنل های چای رشد باکتریها را تا ۳۰ درصد کاهش داده و تولید ترکیباتی که باعث بوی بد دهان می شوند را کم کردند .

این مطالعه نشان داد که شستشوی دهان با چای سیاه مانع تشکیل پلاک شده و اسیدهائی را که باعث تخریب دندان می شوند از بین می برند .
بوى بد دهان یک علامت شناخته شده با سابقه تاریخى قدیمى است که مى تواند دلیل عمومى یا موضعى داشته باشد. مشخص شده که تقریباً ۸۵ درصد بوى دهان ناشى از عوامل موضعى است از این جهت اهمیت روش هاى بهداشتى مثل مسواک زدن دندان ها و زبان محرز شده است. باید یادآورى کرد که بوى بد دهان به تنهایى یک بیمارى نیست بلکه علامت بیمارى هاى مختلف است. وجود بوى بد دهان معمولاً در اکثر مواقع ناشى از عوامل بیمارى زا است و نشان دهنده وجود یک بیمارى است که باید شناسایى و تصحیح شود همین طور اکثر افراد احساس نگرانى درباره بوى بد دهان خود دارند

/ 0 نظر / 11 بازدید