بیماران روحی و دندان هایشان!!!

محققان  متوجه شده اند کسانی که از نظر روحی بیمار هستند، از نظر سلامت دهان و  دندان هم مشکل پیدا می کنند. احتمال اینکه این افراد دندان هایشان را از  دست بدهند، سه برابر بیشتر از افراد دیگر جامعه می باشد.

تحقیقات نشان می  دهند که بیماران روانی از پیشرفت های جدید در زمینه ی سلامت دندان ها بهره  ای نمی برند و به همین جهت محققان خواستار درمان و مراقبت های رایگان دهان  و دندان برای افرادی هستند که بیماری روحی شدید دارند.

محققان 14 تحقیق  در مورد سلامت دهان و دندان افرادی که طی 20 سال گذشته بیماری روحی شدید  داشتند را مورد بررسی قرار دادند. همه ی بیماران روانی در این  تحقیقات (2784) بیماری های  روحی خیلی شدیدی داشتند مثل اسکیزوفرنی، زوال  عقل(dementia)، اختلال دوقطبی یا سایر اختلالات عاطفی. بررسی این تحقیقات  نشان می دهد که بیماران روانی 4/3 برابر بیشتر از مردم عادی همه ی دندان  هایشان را از دست داده اند. آنها 2/6 برابر بیشتراز سایر مردم دندان هایشان  خراب شده است، یا دندان هایشان را پر کرده اند و یا اینکه دندان هایشان را  کشیده اند.

بعضی از داروها مثل داروهای ضد افسردگی و دارو های تثبیت  کننده ی حالت روحی، ترشح آب دهان را کاهش می دهند و باعث خشکی دهان می شوند  که این مسئله تشکیل جرم دندان ها را افزایش می دهد.

 

/ 0 نظر / 21 بازدید