دهان اولین عضو دستگاه گوارش بدن است که غذا و آب برای گوارش اول وارد این عضو می‌شوند. دهان شامل حفره دهان، دندانها، زبان، بزاق، لثه و سقف دهان است فک بالا ثابت است و حرکت نمی‌کند. ولی فک پائین حرکت دارد و عمل باز و بسته شدن دهان را انجام می‌دهد. در داخل استخوان هر فک حفراتی وجود دارد که ریشه دندانها در آن قرار می‌گیرد. در این حفرات دندانها بوسیله الیاف دور دندان به استخوان فک متصل می‌شوند. روی آرواره‌ها و دور دندان را لثه می‌پوشاند. به آرواره لثه و الیاف نگهدارنده دور دندان بافت نگهدارنده دندان گفته می‌شود. دهان انسان در اعمال زیادی نظیر حرف زدن خندیدن. چشیدن . گاز گرفتن. جویدن و بلعیدن غذا شرکت دارد. اولین قدم در راه گوارش غذا. خرد کرد و جویدن مواد غذایی است که توسط دندانها صورت می‌گیرد . هرکدام از دندانها با شکل خاص خود به عمل جویدن کمک کی کنند. دندانهای پیشین برای بریدن . دندانهای نیش برای پاره کردن و دندانهای آسیا برای خرد کردن لقمه شکل گرفته‌استسقف دهان اعصاب خود را از اعصاب بزرگ کامی و نیز وپالاتین که فیبرهایشان را از عصب ماکزیلاری می گیرند تامین می کند. کف دهان توسط شاخه ای از عصب مندیبولارکه عصب زبانی نامیده می شود عصب دهی می شود.گونه نیز توسط شاخه ای از عصب مندیبولار به نام بوکال عصب دهی می شود..

دهان سالم با توجه روزانه به بهداشت دهان و رژیم غذایی مناسب حاصل میشود بوی دهان


بوی دهاندهان علاوه بر محتویاتش، یعنی دندان‌ها، لثه، زبان، غدد بزاقی و مخاط، به علت موقعیت و ارتباط خاص خود با دستگاه‌های تنفسی و گوارشی، منعکس‌کنندۀ حالات سلامت و بیماری این دستگاه‌ها است. بوی دهان ممکن است نشانۀ وجود عارضه و ضایعه‌ای در یکی از قسمت‌های مرتبط با آن باشد.

سلامتی افراد جامعه، نقش مؤثری در پیشرفت آن جامعه دارد. سلامت، محور توسعه‌است و سطح سلامتی جامعه نیز از توسعه یافتگی آن تأثیر می‌گیرد. ثاتیر دهان و دندان در سلامتی یک فرد و در نتیجه یک جامعه چنان مهم است که هم اکنون یکی از ۱۱ شعار مهم قرن بیست و یکم است .
شعار ۸۰-۲۰ نمونه‌ای از آنها است و به معنای وجود حداقل ۲۰ دندان طبیعی در دهان هشتاد ساله‌ها در دهـه آغازین قرن بیست و یکم می‌باشد. تحقق این شعارها نیازمند( (DMFT) گروه سنی) است DMFT : عبارت است از دندانهای دایمی که دچار پوسیدگی شده یا در نتیجه پوسیدگی کشیده یا افتاده و یا پر شده باشند..

دهان انسان جز تکمیلی بدن او محسوب می‌شود پس اگر ان دچار بیماری شود می‌توانند کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد برای مثال وقتی که لثه فرد دچار خونریزی می‌شود باکترهای پلا ک دندان می‌توانند از این طریق وارد بدن انسان شده، و عامل ایجاد بیماری‌هایی از قبیل ذات الریه، بیماری‌های تنفسی و دیابت شوند. سلامتی دهان در زنان و مردان متفاوت است.

/ 0 نظر / 13 بازدید