مواد غذایی گوناگون به علت داشتن ریز مغذی‌هایی نظیر ویتامین‌ها و مواد معدنی، نقش موثری در حفظ سلامت بافت دهان، زبان و لثه‌ها دارند. کمبود هر گروه از این ریزمغذی‌ها می‌تواند اثرات منفی بر بافت دهان و لثه‌ها داشته باشد.
● آهن
آثار بالقوه کمبود آهن، عموما همانند کمبود ویتامین B، آشکار می‌شود: سوزش دهان و زبان، عفونت‌های قارچی دهان، قرمزی و تورم زبان، زخم‌های دهانی و بافت دهان رنگ پریده.کمبود آهن می‌تواند در اثر فقر آهن در رژیم غذایی و یا به علت نقص در جذب آهن در روده ایجاد شود. همچنین کم‌خونی‌هایی که در اثر عادت‌های ماهانه طولانی در خانم‌ها و یا خونریزی‌های داخلی اتفاق می‌افتد، به فقرآهن منجر می‌شود. گوشت، سبزیجات با برگ سبز، حبوبات، میوه‌ها و غلات سبوس‌دار منابع سرشاری از آهن هستند. در افرادی که کمبود آهن شدید دارند، گاهی آهن به‌صورت دارو توسط پزشک تجویز می‌شود.
● ویتامین C
ویتامینC یا اسید اسکوربیک نقش مهمی در ساخت کلاژن و قسمت اصلی ساختمان بافت‌های بدن، بازی می‌کند. کمبود ویتامین C باعث می‌شود که لثه‌ها به آسانی و گاهی به‌طور خودبه‌خود خونریزی کنند.
علاوه بر کمبود این ویتامین، ژنژیویت که اولین مرحله از بیماری‌های لثه محسوب می‌شود نیز می‌تواند منجر به خونریزی از لثه‌ها شود. دندان‌پزشک شما می تواند در مورد علت خونریزی لثه‌های شما، به شما کمک کند. کمبود ویتامین C در بدن علاوه بر خونریزی از لثه‌، علائم دیگری نظیر خستگی و ضعف عمومی را به همراه خواهد داشت. منابع غنی ویتامین C عبارتند از: مرکبات، سبزیجات به رنگ سبز تیره، گوجه فرنگی و توت‌فرنگی و فلفل دلمه‌ای و.... سیگار‌ی‌ها به مقدار بیشتری ویتامین C نیاز دارند.
● ویتامینA
ویتامینA به رشد سلول‌های پوستی و نگهداری آنها کمک می‌کند. این سلو‌ل‌ها در دهان نقش مهمی دارند. کمبود ویتامین A منجر به تاخیر در ترمیم زخم‌های دهانی می‌شود. منابع اصلی ویتامین A عبارتند از: شیر غنی شده، تخم‌مرغ، میوه‌ها و سبزیجات نارنجی و زردرنگ. مراقب باشید که مصرف بیش از حد ویتامین A نیز ممکن است منجر به درد مفاصل، سردرد، اسهال، خستگی و استفراغ شود.
● ویتامین D
ویتامینD به کمک کلسیم به حفظ استحکام و قدرت استخوان‌ها کمک می‌کند. کمبود این ویتامین منجر به ضعف استخوان‌ها می‌شود. در دهان، کمبود ویتامین ممکن است باعث افزایش خطر شکستگی فک و بیماری‌های پریودونتال لثه شود. کمبود ویتامین D در دوران نوزادی ممکن است باعث اختلال در ساختمان دندان‌ها شود.اگر بدن هفته‌ای ۲ تا ۳ بار در معرض نورخورشید قرار بگیرد، ویتامین D مورد نیاز خود را خواهد ساخت. ویتامین D همچنین در روغن ماهی، شیر و فراورده‌های لبنی و زرده‌ تخم‌مرغ به وفور یافت می‌شود. مصرف بیش از حد ویتامین D منجر به اختلالات کلیوی خواهد شد.
● ویتامین K
کمبود ویتامینK یکی از رایج‌ترین کمبود ویتامین‌هاست که بافت دهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ویتامین K به انعقاد خون کمک می‌کند و کمبود آن به تاخیر در ترمیم زخم‌ها منجر می‌شود. افرادی که کمبود ویتامین K دارند، ممکن است پس از کشیدن یک دندان و یا حتی یک جرم‌گیری ساده، خونریزی بیش از حد داشته باشند. اغلب افرادی که کمبود ویتامین K دارند، از این عارضه بی‌خبرند.کمبود ویتامین‌ K اغلب ژنتیکی است و یا به دلیل بیماری‌های کبدی و یا سایر بیماری‌ها اتفاق می‌افتد. جگر، سبزیجات با برگ سبز، بروکلی، شیر، تخم‌مرغ و مرکبات از منابع سرشار ویتامین K محسوب می‌شوند

/ 0 نظر / 14 بازدید