زنان باردار مبتلا به بیماری لثه و میزان بالای یک شاخص التهابی در بدن به نام "پروتئین واکنشی C " در معرض خطر فزاینده عارضه پره‌اکلامپسی هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز دکتر مایکل راما از دانشگاه کارولینای شمالی سرپرست این تحقیق در این باره گفت: "بیماری‌ پریودنتال (بافت‌های اطراف دندانی) به طور واضحی خطر ابتلای زن باردار به پره‌اکلامپسی را می‌افزایند و یافته‌های ما نشان می‌‌دهد که این خطر در حضور بالا بودن التهاب عمومی بیشتر افزوده می‌شود."

پره‌اکلامپسی یک عارضه بالقوه وخیم هستند که باعث فشار خون بالا می‌شود و اغلب به زایمان زودرس می‌انجامد.

راما و همکارانش به تجزیه و تحلیل ثانوی داده‌های به دست آمده از 775 زن که در یک بررسی در مورد بهداشت دهانی و بارداری شرکت کرده بودند، پرداختند.

از میان این زنان، 31 زن، یعنی 4 درصد آنها دچار پره‌اکلامپسی شده بودند. زنانی که دارای بیشترین میران پروتئین واکنشی CRP "C بودند؛ با احتمال بسیار بیشتری به این عارضه مبتلا شده بودند. همراهی بیماری‌ لثه و بالا بودن میزان CRP باعث افزایش هر چه بیشتر خطر ابتلا به پره‌اکلامپسی شده بود.

به گفته دکتر راما اکنون باید مشخص کرد که آیا درمان بیماری پریودنتال می‌تواند باعث کاهش این عارضه بارداری شود یا نه.

/ 2 نظر / 63 بازدید
ادریس

باعرض سلام و سپاس از زحمات شما. احتراما به منزله ی برطرف ساختن نیاز مردم در جهت بهداشت دهان و دندان خواهشمندم تمامی مشکلات .ایده ها ونظرات خود را در رابطه با انواع دهان شوی ها در بازار موجود .در ادرس ارسال شده ایمیل بفرمایید.با تشکر فراوان

هادی

فرزانه خانوم عزیز حالا اگه شما اسم اون خائن به شوهر و وطن رو در کنار نام مبارک حضرت زهرا سلام الله علیها نمی آوردید چی می شد؟؟؟ می گفتند شما به تاریخ ادبیات فرهنگ و هنر ایران زمین دلبستگی فراوان ندارید.