درمان لق شدن دندانBrushing Teeth
اگر دندانی در اثر بیماری لثه لق شده باشد، مشکل بتوان آن را نجات داد. در واقع درمان بستگی به مقدار تخریب استخوان و بافت نگاهدارندهٔ دندان دارد. هرچه این خرابی بیشتر باشد، امکان درمان کمتر است.
اما اگر لقی دندان در اثر حادثه و ضربه باشد، امکان سفت شدن مجدد آن وجود دارد.
دستش نزنید. وقتی دندان لقی دیدید، از دست زن و زیان خود و نیز حرکت دادن آن خودداری کنید. این کار فقط آن را لق‌تر می‌کند. اما اگر دندان از جای خود درآمد، سعی کنید آن را به‌صورت درست در جای خود بگذارید.
آب بگردانید. اگر دندان کنده شده کثیف است، آن را زیر آب گرم بگیرید، ولی نسابید. دندان ممکن است هنوز تارهائی از رباط نگاهدارنده بر روی خود داشته باشد که به کاشت دوبارهٔ آن کمک زیادی می‌کند.
دندان را زیر زبان بگذارید. بعضی افراد نمی‌توانند دندان را سر جای خود بگذارند. اگر شما هم این‌طور هستید، دندان افتاده را در دهانتان گذاشته و فوراً به دندان‌پزشک مراجعه کنید. دندان را زیر زبان یا در گونه بگذارید. اگر دندان متعلق به یک کودک است، بزرگ‌ترها آن را در دهان نگاه دارند. مواظب باشید دندان را مک نزنید.
دندان را در شیر بگذارید. اگر هم نمی‌توانید دندان را در دهانتان نگاه دارید، تا رسیدن به دندان‌پزشک دندان را در لیوانی شیر قرار دهید. این کار بهتر از پیچییدن آن لای پارچهٔ مرطوب است.
درنگ نکنید. فوراً نزد دندان‌پزشک بروید. هرچه بیشتر دندان در خارج از جای خود بماند احتمال جوش خوردن مجدد آن کمتر می‌شود.
جراحی کنید. عمل جراحی ترمیم لثه در بیماری بافت دور دندان گاهی به سفت شدن آن کمک می‌کند. موفقیت عمل بستگی به وسعت خرابی استخوان و لثه دارد. گاهی فقط می‌توان دندان را با قلابی به دندان مجاور وصل کرد تا سر جای خود بماند. این دندان هیچ وقت سفت نمی‌شود، ولی لااقل سرجای خود است.

/ 1 نظر / 13 بازدید
دادا

با سلام . متاسفانه دو عدد از دندان جلوي پايين م لق شدن و بسيار درد دارن . نمي دانم چه كا ركنم كمي با آب نمك و آبليمو تسكينش مي دهم .