زخم های دهان , دندان قروچه و بیماری های لثه از جمله بیماری هاییست که ممکن است از طریق استرس بوجود بیاید. زخمهای شانکر به زخمهای کوچک با پایه سفید یا مایل به خاکستری و هم مرز با رنگ قرمز در داخل دهان که گاهی به صورت جفتی و یا تکی ظاهر میشوند.هرچند کارشناسان از علل ان مطمئن نیستند اما احتمال دارد به دلیل استرس و خستگی ,آلرژی و یا مشکلات سیستم ایمنی بدن ,باکتری و یا ویروس بوجود آیند.
اکثر این زخمها طی یک هفته تا ده روز از بین میروند و میتوانند خطر افزایش ابتلا را به دنبال داشته باشند.
این زخمها مسری نیستند. برای کاهش درد انها از خوردن غذاهای گرم با محتوای اسید بالا مانند گوجه فرنگی و یا میوه های خانواده مرکبات اجتناب کنید. زخمهای دیگری نیز ممکن است بر اثر استرس در دهان و یا اطراف دهانتان بوجود اید اینگونه زخمها پر از مایع تاول است که اغلب بر روی لبها یا اطراف آنها ظاهر میشود همچنین میتواند در زیر بینی و یا چانه بوجود اید. ناراحتی میتواند این بیماری را شروع کند بنابر این برای درمان ان در اسرع از دکتر و یا دندانپزشک کمک بخواهید.
این زخمها حدودا یک هفته بعد بهبود می یابد. دندان آسیاب: استرس ممکن است شما را به خرد کردن ناخود اگاه دندانهای خود دچار کند.
این مشکل که کم کم به عادت تبدیل میشود میتواند مشکلات فکی و گاه جمجمه ای را پدید آورد.
بهداشت نامناسب دهان و دندان تحت تاثیر استرس ممکن است شما خلق و خویتان عوض شده و عادت مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را کنار بگذارید.
اگر بیماری دهان یا دندان دارید در اثر این سهل انگاری مشکل شما بدتر میشود و اگر مشکلی ندارید کم کم در اثر این بی توجهی مبتلا خواهید شد. همچنین هنگامی که تحت استرس هستید عادات ناسالم غذایی ممکن است به سراغ شما بیاید و خوردن و نوشیدنی زیاد از حد شیرینی و نوشابه شما را به سمت پوسیدگی دندان و دیگر مشکلات سوق دهد. بیماری لثه استرس نقش بسزایی در افزایش پلاک دندانی شود. در دراز مدت فرد در معرض خطر خونریزی لثه و یا التهاب لثه ها قرار میگیرد که در صورت پیشرفت خطرات جدی را به دنبال دارد. به یاد داشته باشید با استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و معاینه منظم دهان و دندانتان میتوانید از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کنید

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٢:۳٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۸/٢