روش نگهداری از مسواک‌ها
1- دندانپزشکان توصیه می‌کنند که هر 3 ماه یک‌بار مسواکتان را تعویض کنید اما راه حل ساده‌تری هم وجود دارد تا بفهمید زمان دورانداختن مسواکتان فرا رسیده یا خیر؟

روش نگهداری از مسواک‌هابه‌طور حتم موهای آبی‌رنگی را که روی اغلب مسواک‌ها وجود دارد، دیده‌اید. هنگامی که رنگ آبی کمرنگ شد و به نیمه رسید، یعنی عمر مسواکتان به پایان رسیده و شما به یک مسواک تازه نیاز دارید.

تحقیقات ثابت کرده که تفاوت یک مسواک نو با مسواکی که بیش از 3 ماه کار کرده این است که قدرت تمیزکنندگی اولی 30 درصد بیشتر است.

2- هرگز برای تمیزکردن دندان‌ها از مسواک کهنه با الیاف کج و بدشکل استفاده نکنید چون نه تنها به بهداشت دهان و دندان کمک نمی‌کند بلکه ممکن است به لثه‌ها و دندان‌های شما آسیب برساند.

3- پس از هر بار مسواک‌زدن، مسواکتان را به‌طور کامل بشویید تا باقیمانده خمیردندان و خرده‌های غذا از لابه‌لای الیاف آن خارج شود.

4- مسواکتان را در مکان گرم و مرطوب قرار ندهید چون در چنین شرایطی الیاف مسواک حالت ارتجاعی خود را از دست داده، بدشکل و بدفرم می‌شود. به علاوه خودتان که بهتر می‌دانید، گرما و رطوبت شرایط لازم برای رشد میکروب‌ها را فراهم می‌کند.

5- اگر برای نگهداری مسواک‌ها لیوانی را درنظر گرفته‌اید، باید مراقب تمیزی لیوان هم باشید چون جرم‌ها و میکروب‌های داخل لیوان علاوه بر اینکه ظاهری زشت و زننده ایجاد می‌کند، باعث انتقال میکروب‌ها به بدن شما هم می‌شوند.

6- اگر می‌خواهید مسواکتان تمیز و عاری از هرگونه میکروب باشد، برای آن درپوش تهیه کنید و بعد مسواک‌ها را با خیال راحت داخل لیوان یا هر ظرف دیگری که دوست دارید، قرار دهید. البته یادتان باشد قبل از اینکه مسواک را داخل درپوش بگذارید، آن‌را خوب خشک کنید تا محیط مناسبی را برای رشد میکروب‌ها و قارچ‌ها فراهم نکرده باشید.

7- گاهی ممکن است که دندان شکسته شما یا دندان پرشده‌ای که محتویات آن خالی شده، به مسواکتان آسیب برساند و خاصیت ارتجاعی الیاف آن را از بین ببرد          منبع.. دکتر نورا سلیمانی

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٤:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٧