تورم لثه ها می تواند از علائم فقر سلامت باشد
به گفته محققان تورم لثه ها نشان دهنده وجود مشکلات جدی سلامت نظیر کمبود ویتامین ث است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاری هلث دی نیوز، محققان اعلام کردند اگر متوجه شدید که لثه هایتان متورم است به پزشک مراجعه کنید،چرا که تورم لثه ها می تواند از علائم وجود مشکلات جدی سلامت نظیر کمبود ویتامین ث باشد.
بنابراین گزارش، بیماری اسکوروی از کمبود اسکوربیک( ویتامین ث) ناشی می شود و با کم خونی، لثه های اسفنجی، تمایل به خونریزی های جلدی، مخاطی و سفتی عضلات ناحیه ساق و پشت پا مشخص می شود.
بر اساس این گزارش، تورم لثه ها می تواند از علائم بیماری‌های دیگری مانند عفونت‌های ویروسی یا قارچی، ژنژویت( التهاب لثه ها)، واکنش یا حساسیت به خمیر دندان یا دهانشویه، تاثیرات جانبی داروها، تغذیه ناکافی یا سوء تغذیه، اسکوری و بارداری باشد.
خطر بروز بیماری مزمن لثه بر اثر کمبود ویتامین C در بدن
بیماری مزمن لثه به عنوان بیماری التهابی دهان و دندان، در بافت اطراف دندانها مشاهده می شود.

 بیماری مزمن لثه با افزایش خطر بیماری قلبی، دیابت نوع 2 و از دست دادن دندان همراه است.
آنتی اکسیدانها مانند ویتامین C ، رادیکالهای آزاد مضر (ملکولهای ناپایدار که باعث تخریب سلولها می شود) را خنثی می کند و در برابر بیماریهای مرتبط با پیری و التهاب اثر محافظت کننده دارد.
این قبیل افراد، 39 درصد کمتر در معرض خطر بروز بیماری مزمن لثه قرار دارند.
 همچنین، افرادی که بیشترین سطح ویتامین C را داشته و هرگز دخانیات استعمال نمی کنند، در مقایسه با افرادی که کمترین سطح ویتامین C را دارند 50 درصد کمتر به بیماریهای دهان و دندان مبتلا می شوند.
افزایش غلظت آنتی اکسیدانها باعث کاهش خطر بیماریهای دهان ودندان حتی در افراد غیر سیگاری می شود.
دردهای مزمن لثه، منجر به بروز سرطان زبان می شود
به گفته پزشکان، وجود دردهای مزمن لثه، ناشی از وجود پلاک های باکتری ها است که باعث بروز سرطان زبان می شود و این در حالی است که کشیدن سیگار این خطر را پنج برابر افزایش می دهد.

به گزارش سلامت نیوزو به نقل از پایگاه خبری رویترز، یافته های جدید دانشمندان نشان می دهد که وجود دردهای مزمن در لثه می تواند به بروز سرطان زبان منجر شود.
بنابراین گزارش، نتایج بررسی های انجام شده توسط پژوهشگران دانشگاه روزول پارک حاکی است، دردهای تناوبی در لثه ها که ناشی از جراحت و عفونت ایجاد شده توسط باکتری ها می باشد، علاوه بر ایجاد سرطان باعث از بین رفتن استحکام دندان ها و استخوان های دهان خواهد شد.
به گفته پزشکان کانادایی، مسواک نزدن پس از صرف غذا باعث تشکیل لایه های بسیار نازکی از باکتری ها موسوم به پلاک ها می شود که بسیار خطرناک است و باعث جراحات و عفونت های شدید در روی لثه ها می شود.
آمارها نشان می دهد که این لایه بی رنگ و بسیار خطرناک، باعث بروز ناراحتی دهان و دندان در 15 درصد از مردم کانادا شده است. مطالعات انجام شده توسط پرفسور ماین و همکارانش بیان می کند که در یک دروه ی آماری سال 2005-1999 و در یک محدوده جهانی و وسیع که با اشعه x دندان ها و لثه های افراد مورد بررسی قرار نشده است، 54 درصد زنانی که مبتلا به دردهای مزمن لثه ای بوده اند دچار سرطان زبان شده اند.
گفتنی است، اگر چه این آمار در مورد مردان 51 درصد است ولی عاداتی چون سیگار کشیدن و رژیم بسیار در این زمینه مؤثر است.
دکتر تازل از مؤسسه تحقیقاتی دهان دندان آمریکا معتقد است، دردهای مزمن و دوره ای بسیار آرام و تدریجاً بروز می کنند و این عوارض ناشی از عفونت باکتری ها و سیگار کشیدن باعث کاهش یک میلیمتری از ضخامت دندان ها و استخوان های لثه می شود.
نتایج تحقیقات و آزمایش های فوق در جدیدترین شماره مجله دندان پزشکی و بهداشت دهان آمریکا به چاپ رسیده است.
ارتباط بیماری های لثه با تنگی عروق
نتایج پژوهش ها نشان می دهد؛میان بیماری های لثه یا پریودنتال با تنگی عروق ارتباط وجود دارد.

دلایل خونریزی از لثه
گهگاه با بیمارانی مواجه می‌ شویم که از خون ‌ریزی لثه شکایت دارند. این خون ‌ریزی یا خود به خودی است یا به دنبال مسواک زدن ایجاد می ‌شود.
در مورد هر مشکلی که بیمار مطرح می ‌کند، پزشک معمولا اول، بیماری ای را که از همه شایع‌ تر است و منجر به آن مشکل می ‌شود، بررسی می ‌کند.
در این مورد هم اولین چیزی که به ذهن پزشک می ‌رسد، التهاب لثه یا ژنژیویت است. وقتی لثه شما ملتهب می ‌شود، نشانه این است که در بهداشت دهان خود کوتاهی کرده‌اید و در نتیجه، اطراف دندان ‌های شما باقیمانده ‌های غذا جمع شده و تبدیل به جرم شده است.
این باقیمانده‌ ها و جرم‌ ها در نهایت باعث التهاب لثه می شوند. در این حالت لثه قرمز رنگ و کمی نرم می‌ گردد.
گاهی این قرمزی لثه، فقط در نواحی حاشیه لثه دیده می ‌شود و گاهی در کل لثه.
در این مواقع با مسواک زدن، لثه خون‌ ریزی خواهد کرد یا اگر التهاب شدید باشد، حتی به طور خود به خود هم از لثه خون خواهد آمد.
در خانم‌ های باردار این مشکل ممکن است شدیدتر باشد و آن هم به علت هورمون ‌های دوران بارداری است که پاسخ لثه را به عوامل التهاب ‌زا شدیدتر می ‌کند.
حتی گاهی بعضی بیماران شکایت می ‌کنند که صبح موقعی که از خواب بیدار می‌ شوند، بالش آن ها خونی است.
با رعایت بهداشت دهان و دندان، و استفاده از دهان‌ شویه آب و نمک با غلظت کم (نوک قاشق چای‌خوری در یک لیوان پر آب) ، هر 3 روز یک بار این مشکل حل می ‌شود.
اما گاهی با بیمارانی مواجه می‌ شویم که بهداشت دهان شان خوب است و جرمی هم در دهان وجود ندارد، ولی از خون‌ ریزی خود به خودی لثه شکایت دارند. این بیماران نیاز به پیگیری بیشتر دارند.
از دلایل مهم خون ‌ریزی از لثه بعد از التهاب می‌ توان عوامل زیر را نام برد:

مشکلات انعقادی
مشکلات بافتی لثه
و مشکلات خونی(لوسمی)
که هر کدام از این موارد نیاز به بررسی دقیق ‌تر توسط متخصصان بیماری ‌های دهان دارند.
در مورد مشکلات انعقادی نیز باید گفت که اختلال در فاکتورهای انعقاد خون به هر دلیلی (از جمله هموفیلی)، می ‌تواند باعث خون ‌ریزی لثه شود.
در مورد مشکلات بافتی خود لثه نیز بعضی بیماری‌ های لثه و مخاط دهان می ‌توانند خون ‌ریزی خود به خودی ایجاد کنند، مثلا گاهی بیماری‌ های تاولی داخل دهان، روی لثه بروز پیدا می ‌کنند و بعضا این تاول ‌ها پُر از خون شده و موقع ترکیدن خون ‌ریزی ایجاد می‌ کنند.
در نهایت، بیماری ‌های خونی که مهم ‌ترین آن ها لوسمی‌ یا سرطان خون است، می ‌تواند خون ‌ریزی از لثه ایجاد کند.
ولی این امر نباید باعث نگرانی شما شود و هر خون ‌ریزی ساده ‌ای از لثه را به این بیماری ‌ها نسبت دهید.
ژنژیویت زخمی نکروزدهنده( بیماری ونسان )

هر دو جنس و تمامی سنین را مبتلا می کند ولی در جوانان (۴۰-۲۰ ساله ) شایع تر است .
علایم شایع
لثه دردناک
خونریزی از لثه در هنگام فشار دادن آن
ترشح بیش از حد بزاق
نفس بدبو
زخم های پوشیده با غشای خاکستری روی لثه ها
بلع همراه با سختی
تکلم مشکل
علل
رشد غیرطبیعی باسیل های قارچی شکل و یک اسپیروکت . این میکروب ها ارگانیسم های کوچکی هستند که معمولاً بدون آزاری در گردن لثه ها وجود دارند.
عوامل افزایش دهنده خطر
تغذیه نامناسب
بیماری که باعث کاهش مقاومت شده باشد.
سیگار کشیدن
استرس
بهداشت نامناسب دهان . رسوب جرم دندان ، پلاک یا غذا بین دندان ها
پیشگیری
بهداشت دهان را حفظ کنید. برای مسواک زدن دندان ها: هر روز با یک مسواک نرم ، دندان ها را از پلاک های چسبنده و آشکار پاک کنید. در هر لحظه یک قسمت از دندان ها را مسواک کنید. سپس زبان را مسواک بزنید. یک مسواک نرم نسبت به یک مسواک سفت آسیب کمتری به دندان ها و لثه وارد می کند. برای استفاده از نخ دندان : مطابق دستورالعمل مندرج در برچسب بسته یا دستورالعمل دندانپزشک خود، از نخ دندان مومی یا غیرمومی استفاده کنید.
از یک رژیم غذایی کاملاً متعادل استفاده کنید.
سیگار نکشید.
عواقب مورد انتظار
با درمان معمولاً ظرف ۲ هفته علاج پذیر است . معاینه منظم و مکرر دندان تا ماهی یک بار بعد از درمان .
عوارض احتمالی
ممکن است برای پیراستن لثه زبر و عفونی ، جراحی لازم باشد.
درمان

اصول کلی

تشخیص با معاینه لثه و کشت از ضایعات حاصل می شود.
ممکن است برداشتن بافت مرده جهت درمان توصیه گردد.
هر دو ساعت دهان خود را به طور متناوب با شوینده های زیر بشویید: مخلوط یک قاشق چایخوری نمک در یک لیوان بزرگ آب بسیار گرم مخلوط پراکسید هیدروژن ۲% و آب گرم با مقادیر مساوی
سیگار نکشید.
تا بهبودی کامل لثه از هرگونه تحریک لثه خودداری کنید.
داروها
پنی سیلین یا یک آنتی بیوتیک دیگر برای مقابله با عفونت
می توانید از داروهای بدون نیاز به نسخه ای چون استامینوفن برای درد خفیف استفاده کنید.
فعالیت
در ۲ روز اول درمان در منزل استراحت کنید و سپس فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید.
رژیم غذایی
به خاطر حساسیت لثه به لمس ممکن است یک رژیم غذایی مایع به مدت ۳-۲ روز لازم باشد. بعد از فروکش کردن درد، سبزیجات و میوه های تازه بسیاری میل کنید. چاشنی یا غذای داغ نخورید.
هر روز آب میوه و ۶-۴ لیوان آب میل کنید. نوشیدنی های کربنات دار یا الکل ننوشید.
در این شرایط به پزشک خود مراجعه نمایید
اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان علایم دهان خندقی را داشته باشید.
اگر در طول درمان یک یا چند مورد از موارد زیر رخ دهد: ـ تب ـ تورم گردن یا صورت ـ بلع مشکل ـ عدم توانایی خوردن

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٥٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۸/٢