ایسنا: یافته‌های علمی یک دانشجوی ایرانی دانشگاه «تولان» در خصوص تاثیر عصاره کاکائو بر روی مینای سطح دندان انسان و امکان جایگزینی آن با فلوراید به منظور تولید خمیردندان‌های موثرتر مورد توجه رسانه‌های خارجی قرار گرفته است.
«فاکس نیوز» در گزارشی در زمینه یافته‌های جالب توجه «دکتر آرمان صادق پور» آورده است که تحقیقات این محقق نشان می‌دهد که عصاره پودر کاکائو که به طور طبیعی در شکلات‌ها، انواع چای‌ها و سایر محصولات وجود دارد، ممکن است یک جایگزین طبیعی موثر برای فلوراید موجود در خمیر دندان باشد.
به گفته صادق‌پور تحقیق وی نشان داد که عصاره کاکائو در زمینه مبارزه با پوسیدگی دندان حتی موثرتر از فلوراید عمل می‌کند.
این عصاره که یک نوع پودر بلوری سفید است که ترکیب شیمیایی آن شبیه به کافئین می‌باشد ، به سخت شدن مینای دندان کمک می‌کند و به این ترتیب استفاده کننده‌های این عصاره کمتر در برابر پوسیدگی دندان آسیب پذیر هستند.
صادق پور گفت: این عصاره در نمونه‌های آزمایشگاهی بر روی حیوانات موثر بوده اما برای اثبات تاثیر مفید آن برای انسان و آماده سازی آن برای فروش و استفاده حداقل 2 تا 4 سال زمان لازم است.
وی تاکنون نمونه اولیه از خمیردندان با طعم نعنا به همراه عصاره کاکائو ضد پوسیدگی دندن را تهیه کرده و پایان نامه پژوهشی دکتری وی مقایسه تاثیر این عصاره بر روی مینای سطح دندان انسان با فلوراید است.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:۳۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۸/٢